10 porad jak być bardziej produktywnym!

Czas płynie nieubłaganie. Dla wielu 24 godzinna doba to stanowczo za mało. Natłok zadań, bodźców i informacji często skutecznie demotywuje i zniechęca do działania. Oczekiwania, które stawia przed nami świat, jak i my sami są coraz większe. Znacznie trudniej jest się nam zorganizować.

Jeśli więc macie problem z brakiem czasu, dopięcie nawet najprostszego zadania sprawia wam trudność a samodyscyplina to dawno nie widziana koleżanka, ten artykuł jest dla Was. Dzięki niemu dowiecie się jak dzięki kilku praktycznym wskazówką na nowo stać się panem własnego czasu, zwiększyć wydajność pracy i skoncentrować na wykonywanym zadaniu.

Co zrobić by czas nie uciekał Wam przez palce?

1.Wstawajcie wcześniej

Nawyk wczesnego wstawania na pewno wpłynie pozytywnie na waszą produktywność. Wiele osób właśnie wczesnym rankiem jest w stanie zrobić najwięcej w stosunku docałego dnia. Im dłużej śpimy tym mniej czasu zostaje nam na aktywne działanie, a dzięki tej metodzie zyskacie dodatkowe godziny. Poza tym wstając wcześniej (między 5 a 7 rano) możemy cieszyć się ciszą i spokojem. O tej porze większość ludzi jeszcze śpi więc nikt ani nic nie będzie Was rozpraszać.

Wskazówka : Aby mieć większą motywację do wczesnego wstawania zaplanuj co najmniej pierwsze zadanie, które wykonasz po przebudzeniu.

2.Zróbcie listę zadań dzień wcześniej

Lista zadań do zrobienia w ciągu dnia to podstawa produktywności. Dzięki niej możecie zaplanować ile czasu potrzebujecie na wykonanie poszczególnych zadań. „Ten, kto rankiem zaplanuje przebieg dnia i wypełnia ów plan, dzierży nićm która przeprowadzi go przez labirynt nawet najbardziej pracowitego dnia”

Ten, kto rankiem zaplanuje przebieg dnia i wypełnia ów plan, dzierży nić która przeprowadzi go przez labirynt nawet najbardziej pracowitego dnia – Victor Hugo

Wiedząc z góry jakie macie cele na dany dzień będziecie w stanie lepiej się na nich skoncentrować a w rezultacie skuteczniej i szybciej je wykonać.

3.Zacznijcie od najtrudniejszego

Zastanówcie się, które z zadań jest najtrudniejsze do wykonania i zróbcie je jako pierwsze. Odwlekając je prawdopodobnie będziecie również zwlekali z realizacją innych. Jeśli natomiast wykonacie najtrudniejsze zadanie już na samym początku będziecie mieli większą motywacje do realizacji kolejnych.

4.Nie zapominajcie o odpoczynku

Ciągła praca bez chwili wytchnienia wcale nie przyniesie optymalnych efektów. Wręcz przeciwnie produktywność spadnie. Wasz umysł potrzebuje odpoczynku, chwili „nic nie robienia”. To pomoże zregenerować Wam siły do dalszego bardziej efektywnego działania.

Odpocznij. Pole, które odpoczęło, daje obfite plony – Owidiusz

Istnieją różne techniki pomagające zoptymalizować czas pracy i odpoczynku. Jedna z nich to „technika pomodoro”. Jeden cykl to 25 minut pracy i 5 minut przerwy. Po 4 pomodoro przychodzi czas na dłuższą przerwę 20-30 minut. Znajdźcie sposób, który będzie Wam opowiadał najbardziej i go praktykujcie.

5.Zadbajcie o porządek

Praca w czystym i uporządkowanym otoczeniu może być często jednym z najefektywniejszych sposobów na produktywność. Z własnego doświadczenia wiem, że dużo lepiej i efektywniej pracuje kiedy mój stół i reszta pokoju są posprzątane. Pozbycie się rozpraszaczy, które powodują, że nasz umysł skupia się na wszystkim tylko nie na tym nad czym pracujemy bardzo pomaga.

Jeśli wszystko będzie miało swoje miejsce, również i my będziemy mogli lepiej skoncentrować się na zadaniu.

6.Wyeliminujcie rozpraszacze

Jeśli zależy Wam na tym by wasza koncentracja w 100% skupiona była na wykonywanym zadaniu, unikajcie wszelkiego rodzaju rozpraszaczy. Przeglądanie stron internetowych, powiadomienia e-mail, powiadomienia na telefonie, połączenia telefoniczne, SMS-y, instagram, facebook, itp. to wszystko spowoduje dekoncentracje a tym samym obniżenie produktywności.

Na czas pracy wyciszcie lub wyłączcie telefon, powstrzymajcie się od przeglądania nieistotnych w danym momencie stron internetowych oraz sprawdzania poczty. To na pewno ułatwi skupienie się na tym co dla Was ważne.

7.Słuchajcie inspirujących podcatsów lub audiobooków

Chcecie jeszcze efektywniej wykorzystać swój czas? Idealnym rozwiązaniem jest słuchanie podcastów lub audiobooków. Sama od dłuższego czasu to robię. W czasie jazdy samochodem, w czasie gotowania czy sprzątania. To idealne rozwiązanie na zdobycie wartościowej wiedzy przy znikomym wkładzie pracy.

8.Róbcie tylko jedną rzecz na raz

Mogłoby się wydawać, że wykonywanie wielu zadań jednocześnie(ang.multitasking) to idealne rozwiązanie dla wszystkich zapracowanych osób. Nic bardziej mylnego, nawet według badań naukowych przeprowadzonych w ostatnich latach. Według nich multitasking może przynieś więcej szkód niż pożytku. Przede wszystkim obniża koncentrację, powoduje spadek energii oraz jakości pracy jak również wywołuje w nas stres. Aby zoptymalizować wydajność pracy najpierw zakończcie jedno zadanie i dopiero po tym przejdźcie do kolejnego.

9.Wizualizujcie swoje cele i sukcesy

Wiecie, że nas mózg nie odróżnia czasu obecnego od naszych wyobrażeń?Daje nam to niesamowitą możliwość wizualizowania osiągniętych w przyszłości celów i marzeń tak jak gdyby były już rzeczywistością. Pozwala osiągnąć wirtualne sukcesy zanim zostaną namacalnie osiągnięte. To świetna technika, która poniekąd programuje nasz umysł na sukces ale równocześnie motywuje nas do dalszej pracy.

10.Doceniajcie swoją pracę

Nagroda za wykonaną pracę zawsze działa na nas motywująco i mobilizuje do cięższej pracy. Dlatego istotne jest aby przed rozpoczęciem  zadania ustalić nagrodę za jego wykonanie. Nie musi to być nic wielkiego, ustalcie to w zależności od celu do którego dążycie np. spacer, film, dobra kolacja, masaż lub podróż. Bycie dobrym dla samego siebie to już część sukcesu.

Sposobów na produktywność jest naprawdę wiele. W tym wpisie przedstawiłam Wam te, które u mnie sprawdzają się najlepiej i przynoszą zadowalające efekty. 

Jakie są Wasze sposoby na bycie  prodyktywnym? Czekam na Wasze komentarze!